Zamknij
REKLAMA

Nowa wystawa czasowa w Pałacu Mieroszewskich

16:08, 28.09.2019 | .
Skomentuj Nowa wystawa czasowa w Pałacu Mieroszewskich / Będzin
REKLAMA

Zorganizowana przez Muzeum Zagłębia w Będzinie wystawa „Subtelny powiew piękna”, przypomni widzom o dawnym i nieodłącznym atrybucie kobiety, jakim był wachlarz.

Niegdyś kobiety (...) bez wachlarza nigdy nie były w drodze i na przechadzce, a nawet w domach zasłaniały się nim od słońca i chłodziły powiewaniem onego, kiedy były tańcem lub inną, jaką agitacją zmordowane (...).

W Pałacu Mieroszewskich zostanie wyeksponowane kilkadziesiąt wachlarzy począwszy od końca XVIII do połowy XX wieku.

Dzięki uprzejmości Towarzystwa Naukowego Płockiego wydruki plansz z francuskiej Encyklopedii Sztuk i Rzemiosł z XVIII pod redakcją Denisa Diderota przybliżą odbiorcom skomplikowany proces wytwarzania wachlarzy.

Zwiedzający też odkryją, obecnie zapomnianą „mowę wachlarzy", czyli wykaz znaczeń ułożenia przez kobietę wachlarza. Taki sekretny język informował wybranka o zamiarach i uczuciach płci pięknej.

Na wystawie będzie można podziwiać wachlarze będące dziełami sztuki, jak i wachlarze reklamowe oraz sceniczne.

Ciekawostką będzie prezentacja wachlarzy z autografami m.in. Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Wyspiańskiego.

Warto też zwrócić uwagę na eksponaty, o których niepowtarzalności decyduje przynależność do najwybitniejszych artystek polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX i XX wieku.

Udostępnione piękne, nieodłączne atrybuty dam z minionych epok pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Zapraszamy na wystawę od 28.09. do 1.12.2019 roku do Pałacu Mieroszewskich Będzin ul. Gzichowska 15.

Opis plakatu

[UM Będzin]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz